Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Policja


Smutna, internetowa historia miłosna skończyła się na komisariacie

Coraz częściej zdarza się, że ludzie znajdują w internecie miłość na długie lata, jednak równie często jest tak, że osoba, w której się zakochujemy okazuje się być zupełnie kimś innym. Z powodu zauroczenia nie zauważamy sygnałów, które podpowiadają nam, aby wycofać się z relacji. Podobna historia spotkała Martę.

2021/08/laptop-fot-freepik-jpg_610a4e0c8f912 Zdjęcie ilustracyjne

- Na początku stycznia założyłam konto na portalu społecznościowym. Szybko odezwał się do mnie mężczyzna o tajemniczym imieniu Will, zapraszając do rozmowy. Na początku pisał do mnie po angielsku, niestety nie znam tego języka, więc gdy tylko przywitałam się słowem "cześć", Will napisał, że z pomocą funkcji tłumacza też będzie używał polskiego. Will pisał, że jest Amerykaninem, ale obecnie mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Pisaliśmy do siebie niemal codziennie głównie o życiu. Po jakimś czasie Will zaczął mnie komplementować, pisząc, że jestem piękna i zakochał się we mnie. Po kilku dniach od zawarcia znajomości, było to w weekend, napisał do mnie, że jedzie na zakupy do centrum handlowego, ponieważ chce mi zrobić prezent. Stwierdził, że przygotuje paczkę, którą do mnie prześle. Nie zgodziłam się na taki prezent, lecz on się uparł. Wysyłał mi zdjęcia prezentów, najpierw była to maskotka. Poprosił o adres, na jaki może go przesłać, uległam i podałam adres. Jeszcze tego samego dnia wieczorem dostałam kolejne zdjęcia prezentów m.in. odzież, obuwie, biżuterię oraz pieniądze. Byłam zaskoczona jego hojnością i kategorycznie odmówiłam przyjęcia takich podarunków. Jednak on upierał się, twierdząc, że już nadał paczkę. Na dowód tego przesłał mi potwierdzenie o nadaniu przesyłki w firmie kurierskiej w obcym języku.

W poniedziałek wcześnie rano napisał do mnie, że powinnam już otrzymać paczkę, o czym firma kurierska powiadamia e-mailem. Sprawdziłam pocztę, faktycznie dotarł do mnie e-mail od jakiejś firmy kurierskiej, że paczka została wstrzymana z uwagi na przekroczoną wagę. Mogłam ją otrzymać pod warunkiem wpłaty bezzwrotnej kaucji w kwocie ponad 1 tys. amerykańskich dolarów (ponad 5 tys złotych). Wtedy napisałam do Willa, że nie mam takiej kwoty. Ten stwierdził, że ponieważ jest to przesyłka międzynarodowa, to nie może do niego wrócić. Poprosiłam go o podanie jego e-maila, aby przesłać te wiadomości od firmy kurierskiej. Nadal twierdził, że muszę wpłacić pieniądze aby otrzymać paczkę. Potem ponownie otrzymałam wiadomości poprzez komunikator od firmy kurierskiej o przekroczonej wadze paczki oraz ubezpieczeniu. W tych wiadomościach był też nr rachunku bankowego, w końcu postanowiłam wpłacić ponad 5 tys złotych. Potwierdzenie przelewu przesłałam do firmy kurierskiej, poprosili, aby czekać. Następnie otrzymałam od tej firmy kurierskiej kolejną wiadomość, że jest pewien problem. W paczce są pieniądze więc, aby uniknąć problemów z polskimi celnikami powinnam wpłacić ponad 3 tys. amerykańskich dolarów (około 13 tys złotych). To miało mnie uchronić przed zarzutem prania "brudnych pieniędzy". Pisałam do Willa, że nie mam takiej kwoty. Wówczas stwierdził, że wpłaci połowę, na dowód tego przesłał mi potwierdzenie. Ostatecznie zdecydowałam się wpłacić resztę, tj. ponad 6 tys. złotych na ten sam rachunek firmy kurierskiej. Gdy zrobiłam drugi przelew, zaczęłam się denerwować i nagle uświadomiłam sobie, że zostałam oszukana. Napisałam o tym do Willa, jednak on przestał odpowiadać na moje wiadomości. W ten sposób straciłam kilkanaście tysięcy złotych - Marta, 40 lat.

Policja ostrzega wszystkich przed oszustami. Tacy ludzie mają bardzo ułatwione zadanie kontaktując się wyłącznie przez internet. W ten sposób łatwiej jest im zdezorientować drugiego człowieka poprzez miłe słówka i wymyślone historie, które mają czas przemyśleć, aby brzmiały spójnie. Policja podaje co zrobić i na co warto zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym:

  • należy być ostrożnym zawierając nowe znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w internecie,

  • zachowaj czujność, zwłaszcza jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze,

  • oszuści zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych,

  • unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania,

  • zdobywają zaufanie ofiary poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia,

  • proszą o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki,

  • przestępcy cały czas modyfikują swój sposób działania,

  • należy poinformować policję o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy.

Wasze opinie

Kryla   19:31, 01.02.2023

A wystarczyło powiedzieć get lost

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.