Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Policja


Ostrowska policja edukuje. Drobne wykroczenia, poważne konsekwencje

Niewłaściwe zachowanie, złamanie prawa, czy to drobne wykroczenia, czy poważne przestępstwa, mają konsekwencje. Właśnie to przypominają ostrowscy policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich podczas spotkań ze szkolną młodzieżą w ramach kampanii "Paragraf - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności".

2023/05/spotkania-z-mlodzieza-fot-komenda-powiatowa-policji-w-ostrowi-mazowieckiej-jpg_646760aee07d4 Fot. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej

Kampania, zainicjowana przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu, skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Policjanci odwiedzają różne szkoły, gdzie dyskutują z uczniami na temat konsekwencji prawnych, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego zachowania. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, że sąd dla nieletnich istnieje i że mogą być za to pociągnięci do odpowiedzialności. Ostrowscy policjanci przy każdej możliwej okazji podkreślają to, rozmawiając o konsekwencjach m.in. opuszczania zajęć szkolnych, palenia papierosów, picia alkoholu, kradzieżach, czy kierowania pojazdami bez wymaganych uprawnień.

Te spotkania mają na celu zwiększyć świadomość praw młodych ludzi, zgodnie z łacińską paremią "Ignorantia iuris nocet", co oznacza, że nieznajomość prawa szkodzi. Celem jest pokazanie młodzieży, że niewiedza nie jest okolicznością łagodzącą w przypadku złamania prawa.

Ostrowscy policjanci odwiedzili już szereg szkół, w tym Szkołę Podstawową w Nagoszewie, Szkołę Podstawową nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej, Szkołę Podstawową w Szulborzu Wielkim oraz Zespół Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej. Celem tych wizyt jest nie tylko przypomnienie młodym ludziom o konsekwencjach niewłaściwego zachowania, ale także budowanie relacji i zaufania między policją a młodzieżą.

Kampania "Paragraf - niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności" to ważny element edukacji prawnej młodzieży. Nie tylko przypomina o konsekwencjach niewłaściwego zachowania, ale także podkreśla, że wszyscy - niezależnie od wieku - muszą przestrzegać prawa. To hasło, którego celem jest budowanie społeczeństwa opartego na szacunku dla prawa i odpowiedzialności obywatelskiej. Jest to nie tylko kwestia dyscypliny, ale przede wszystkim zrozumienia i szacunku dla praw i wolności innych. Kampania edukacyjna policji stawia na dialog i otwartą komunikację, pokazując, że prawo jest czymś, co ma na celu ochronę wszystkich obywateli, a nie tylko narzędziem karania.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.