Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Piekarnik na czterech kołach - Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt podczas upałów

W związku z rosnącymi temperaturami, policja wystosowała apel do wszystkich kierowców, przypominając o groźnych konsekwencjach pozostawiania dzieci i zwierząt w samochodach, nawet na krótki okres czasu. Każdego dnia, temperatura na zewnątrz nieubłaganie rośnie, przynosząc ze sobą ryzyko niewyobrażalnej tragedii.

2023/06/dzieci-samochod-jpg_648072e9c2fa8 Zdjęcie ilustracyjne

Planowanie podróży samochodem na zakupy z dzieckiem lub zwierzęciem to nie tylko kwestia logistyki, ale przede wszystkim obowiązku zapewnienia im bezpieczeństwa. Niezależnie od okoliczności, pozostawienie dziecka lub zwierzęcia, takiego jak pies, w samochodzie jest absolutnie niedopuszczalne, nawet jeśli zakupy mają trwać tylko "chwilę". Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni Celsjusza, warunki wewnątrz auta szybko stają się niebezpiecznie podobne do tych w "piekarniku". To jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, dla których przegrzanie organizmu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do niewydolności narządów wewnętrznych, a w najgorszym przypadku - do śmierci.

Jeżeli policjanci otrzymają zgłoszenie tego typu i stwierdzą, że doszło do zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, sprawa może skończyć się zarzutem popełnienia przestępstwa zgodnie z art. 160 Kodeksu Karnego, z możliwością kary do 5 lat pozbawienia wolności.

Sytuacja jest poważna na tyle, że jeśli ktoś zauważy w samochodzie mdlejące dziecko, może i powinien wybić szybę. W takim wypadku działa się w ramach stanu wyższej konieczności, gdyż życie dziecka jest ważniejsze niż samochodowa szyba.

Właściciele zwierząt, zwłaszcza psów, również powinni być świadomi zagrożenia. Pozostawiając czworonoga w rozgrzanym aucie, narażamy go na niepotrzebne cierpienie, które ma znamiona znęcania się nad zwierzęciem. W takim przypadku właścicielowi grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.