Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wózki widłowe wysokiego składowania - to warto o nich wiedzieć

Wózki widłowe wysokiego składowania, to tuż obok wózków widłowych elektrycznych i spalinowych najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj wózków widłowych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do pracy na halach i magazynach, gdzie często jest potrzeba podniesienia ładunków na duże wysokości.

2019/01/wozki-widlowe-wysokiego-skladowania-wstep-jpg_5c3ff4039404f

W poniższym artykule dowiecie się więcej na temat wózków widłowych wysokiego składowania, a także znajdziecie informacje związane z wymaganymi uprawnieniami, które są niezbędne do tego, aby kierować wózkiem wysokiego składowania.

Ciągły rozwój gospodarczy, rosnąca konkurencja wpływa na to, iż przedsiębiorcy poszukują stale nowych rozwiązań, a wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć pracę, w celu osiągania coraz to większych korzyści wynikających z prowadzenia działalności. Z tego powodu magazyny i hale rozbudowywane są o kolejne kondygnacje, w celu zaoszczędzenia miejsca, które jest potrzebne do przechowywania wytwarzanych towarów. Ten sposób na powiększenie i jednocześnie zaoszczędzenie powierzchni do zagospodarowania jest jednym z elementów składowania wysokiego.

Aby proces składowania wysokiego, czyli - wykorzystywania wyższych partii budynku do przechowywania towarów był możliwy, niezbędne są wózki widłowe wysokiego składowania. Składowanie jest czynnością, polegająca na rozmieszczeniu towaru w charakterystycznych warunkach magazynowych, w ramach tzw. transportu wewnętrznego.

Interesuje Cię zakup wózków widłowych wysokiego składowania? Znajdziesz je tutaj!

Czym dokładnie są i jak funkcjonują wózki widłowe wysokiego składowania?
Ten rodzaj wózków widłowych, jest przeznaczony do prac przede wszystkim w transporcie pionowym. Większość wózków wysokiego składowania ma możliwość podnoszenia bardzo ciężkich ładunków, których waga osiąga nieraz wartość 3 ton, natomiast maksymalna wysokość podnoszenia ładunków przez wózki to nawet 13 metrów (!). Co więcej wyróżnia się dwa typy wózków wysokiego składowania:
- jezdniowy podnośnikowy (z operatorem unoszonym), oraz
- jezdniowy podnośnikowy boczny (wózki boczne typu Reach Truck).

Uprawnienia wymagane do kierowania wózkami widłowymi wysokiego składowania
Wysokie składowanie ładunków, jest jedną z najbardziej wymagających i dość niebezpiecznych czynności, jeśli chodzi o prace magazynowe. Wymaga się, aby operatorzy tego rodzaju wózków byli doświadczonymi pracownikami, którzy z łatwością poradzą sobie w trudnych sytuacjach, wymagających dużej koncentracji. Dlatego istotne jest, aby przed inwestycją w omawiany pojazd sprawdzić, czy osoby, które mają pracować na wózkach posiadają wymagane uprawnienia. Jeżeli zależy nam na zakupie wózka jezdniowego bocznego, wówczas potrzebne są uprawnienia na widlaki o kategorii IIWJO, natomiast drugi wcześniej wymieniony typ wózków wysokiego składowania wymaga uprawnień o wyższej kategorii - IWJO.

Wszelkie uprawnienia na operatora wózka widłowego można zdobyć zdając państwowy egzamin UDT. Co więcej istnieją także inne rodzaje wózków, które są wykorzystywane w magazynach i halach, do których obsługi nie są wymagane żadne specjalne kompetencje - znajdziecie je tu.

Istotne elementy w wózku widłowym wysokiego składowania
Wózki widłowe wysokiego składowania, powinny mieć zamontowaną osłonę dachu, a podczas prac przy wykorzystaniu pojazdu powinno zwrócić się uwagę, w szczególności na widoczność we wszystkich kierunkach, gdyż stanowi ona podstawę bezpiecznego transportu.

Jeżeli zależy nam na zakupie dobrego sprzętu, przed dokonaniem transakcji zakupu wózka należy sprawdzić kilka istotnych elementów, które w znaczący sposób mogą oddziaływać na jakość codziennej pracy, jak:
- opcja jazdy w dowolnym kierunku - wygoda pracy, elastyczność,
- pochylna kabina - możliwość szybszej obsługi i regulacji wideł,
- technologia AC - możliwość korzystania z silników prądu przemiennego,
- boczne akumulatory - ułatwienie prac i serwisu wózków widłowych wysokiego składowania.

Istnieje także parę ważnych parametrów, na które należy skierować swoją uwagę przed zakupem wózka widłowego. W nowych wózkach widłowych wysokiego składowania dobrze jest przeanalizować i sprawdzić elementy, tj. gwarancja, cena, marka - dobrze jest wybierać znane marki wózków widłowych.

W używanych wózkach widłowych wysokiego składowania istotna jest analiza:
- stanu wideł wózka - maksymalne zużycie wideł to 10% ich pierwotnej grubości,
- dokumentacji serwisowej - ważne jest, aby pojazd miał udokumentowane i regularne przeglądy,
- opon - istotne jest, aby opony były w dobrym stanie, jakość opon i ich stan wpływa na płynność oraz bezpieczeństwo pracy,
- motogodzin - ilość motogodzin świadczy o tym jak często wózek był eksploatowany,
- układu hydraulicznego - warto uruchomić maszynę i sprawdzić czy nie ma żadnego wycieku z wózka,
- gwarancji - dealerzy wózków widłowych dają do 2 lat gwarancji, nawet na używane modele.

Poszukujesz wózków widłowych wysokiego składowania? Zobacz tutaj!

Podsumowanie - wózki widłowe wysokiego składowania
Wybór wózków widłowych wysokiego składowania jest idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, w którym istotne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zdecydowanie na tle pozostałych rodzajów wózków widłowych są one maszynami, których obsługa wymaga odpowiednich umiejętności i koncentracji. Mimo wszystko są niezastąpione do pracy w ciasnych, wąskich korytarzach hal oraz magazynów. Zdecydowanie wózki widłowe wysokiego składowania ułatwiają i usprawniają pracę w firmach, gdzie transport jest dużą, integralną częścią jej funkcjonowania!

Artykuł sponsorowany

Neonówka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja