Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wózki widłowe wysokiego składowania - to warto o nich wiedzieć

Wózki widłowe wysokiego składowania, to tuż obok wózków widłowych elektrycznych i spalinowych najpopularniejszy i najczęściej kupowany rodzaj wózków widłowych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do pracy na halach i magazynach, gdzie często jest potrzeba podniesienia ładunków na duże wysokości.

2019/01/wozki-widlowe-wysokiego-skladowania-wstep-jpg_5c3ff4039404f

W poniższym artykule dowiecie się więcej na temat wózków widłowych wysokiego składowania, a także znajdziecie informacje związane z wymaganymi uprawnieniami, które są niezbędne do tego, aby kierować wózkiem wysokiego składowania.

Ciągły rozwój gospodarczy, rosnąca konkurencja wpływa na to, iż przedsiębiorcy poszukują stale nowych rozwiązań, a wszystko po to, aby usprawnić i przyspieszyć pracę, w celu osiągania coraz to większych korzyści wynikających z prowadzenia działalności. Z tego powodu magazyny i hale rozbudowywane są o kolejne kondygnacje, w celu zaoszczędzenia miejsca, które jest potrzebne do przechowywania wytwarzanych towarów. Ten sposób na powiększenie i jednocześnie zaoszczędzenie powierzchni do zagospodarowania jest jednym z elementów składowania wysokiego.

Aby proces składowania wysokiego, czyli - wykorzystywania wyższych partii budynku do przechowywania towarów był możliwy, niezbędne są wózki widłowe wysokiego składowania. Składowanie jest czynnością, polegająca na rozmieszczeniu towaru w charakterystycznych warunkach magazynowych, w ramach tzw. transportu wewnętrznego.

Interesuje Cię zakup wózków widłowych wysokiego składowania? Znajdziesz je tutaj!

Czym dokładnie są i jak funkcjonują wózki widłowe wysokiego składowania?
Ten rodzaj wózków widłowych, jest przeznaczony do prac przede wszystkim w transporcie pionowym. Większość wózków wysokiego składowania ma możliwość podnoszenia bardzo ciężkich ładunków, których waga osiąga nieraz wartość 3 ton, natomiast maksymalna wysokość podnoszenia ładunków przez wózki to nawet 13 metrów (!). Co więcej wyróżnia się dwa typy wózków wysokiego składowania:
- jezdniowy podnośnikowy (z operatorem unoszonym), oraz
- jezdniowy podnośnikowy boczny (wózki boczne typu Reach Truck).

Uprawnienia wymagane do kierowania wózkami widłowymi wysokiego składowania
Wysokie składowanie ładunków, jest jedną z najbardziej wymagających i dość niebezpiecznych czynności, jeśli chodzi o prace magazynowe. Wymaga się, aby operatorzy tego rodzaju wózków byli doświadczonymi pracownikami, którzy z łatwością poradzą sobie w trudnych sytuacjach, wymagających dużej koncentracji. Dlatego istotne jest, aby przed inwestycją w omawiany pojazd sprawdzić, czy osoby, które mają pracować na wózkach posiadają wymagane uprawnienia. Jeżeli zależy nam na zakupie wózka jezdniowego bocznego, wówczas potrzebne są uprawnienia na widlaki o kategorii IIWJO, natomiast drugi wcześniej wymieniony typ wózków wysokiego składowania wymaga uprawnień o wyższej kategorii - IWJO.

Wszelkie uprawnienia na operatora wózka widłowego można zdobyć zdając państwowy egzamin UDT. Co więcej istnieją także inne rodzaje wózków, które są wykorzystywane w magazynach i halach, do których obsługi nie są wymagane żadne specjalne kompetencje - znajdziecie je tu.

Istotne elementy w wózku widłowym wysokiego składowania
Wózki widłowe wysokiego składowania, powinny mieć zamontowaną osłonę dachu, a podczas prac przy wykorzystaniu pojazdu powinno zwrócić się uwagę, w szczególności na widoczność we wszystkich kierunkach, gdyż stanowi ona podstawę bezpiecznego transportu.

Jeżeli zależy nam na zakupie dobrego sprzętu, przed dokonaniem transakcji zakupu wózka należy sprawdzić kilka istotnych elementów, które w znaczący sposób mogą oddziaływać na jakość codziennej pracy, jak:
- opcja jazdy w dowolnym kierunku - wygoda pracy, elastyczność,
- pochylna kabina - możliwość szybszej obsługi i regulacji wideł,
- technologia AC - możliwość korzystania z silników prądu przemiennego,
- boczne akumulatory - ułatwienie prac i serwisu wózków widłowych wysokiego składowania.

Istnieje także parę ważnych parametrów, na które należy skierować swoją uwagę przed zakupem wózka widłowego. W nowych wózkach widłowych wysokiego składowania dobrze jest przeanalizować i sprawdzić elementy, tj. gwarancja, cena, marka - dobrze jest wybierać znane marki wózków widłowych.

W używanych wózkach widłowych wysokiego składowania istotna jest analiza:
- stanu wideł wózka - maksymalne zużycie wideł to 10% ich pierwotnej grubości,
- dokumentacji serwisowej - ważne jest, aby pojazd miał udokumentowane i regularne przeglądy,
- opon - istotne jest, aby opony były w dobrym stanie, jakość opon i ich stan wpływa na płynność oraz bezpieczeństwo pracy,
- motogodzin - ilość motogodzin świadczy o tym jak często wózek był eksploatowany,
- układu hydraulicznego - warto uruchomić maszynę i sprawdzić czy nie ma żadnego wycieku z wózka,
- gwarancji - dealerzy wózków widłowych dają do 2 lat gwarancji, nawet na używane modele.

Poszukujesz wózków widłowych wysokiego składowania? Zobacz tutaj!

Podsumowanie - wózki widłowe wysokiego składowania
Wybór wózków widłowych wysokiego składowania jest idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa, w którym istotne jest optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Zdecydowanie na tle pozostałych rodzajów wózków widłowych są one maszynami, których obsługa wymaga odpowiednich umiejętności i koncentracji. Mimo wszystko są niezastąpione do pracy w ciasnych, wąskich korytarzach hal oraz magazynów. Zdecydowanie wózki widłowe wysokiego składowania ułatwiają i usprawniają pracę w firmach, gdzie transport jest dużą, integralną częścią jej funkcjonowania!

Artykuł sponsorowany