Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak pielęgnować skórę dziecka?

Pielęgnacja skóry dziecka nie jest skomplikowaną kwestią, jednak o kilku ważnych sprawach trzeba wiedzieć. Pytanie o prawidłową pielęgnację skóry niemowląt zadają przede wszystkim młode mamy. Nic dziwnego - każda mama pragnie jak najlepiej dla swojego maluszka. Jakie są więc zasady dbania o skórę dziecka? Jakie kosmetyki dla dzieci wybrać?

2019/11/dziecko-jpg_5dc0447b67b55

Od pierwszych dni życia

Przez pierwszy rok dziecka nie trzeba kąpać codziennie, chyba że bardzo to lubi (lub oczywiście się bardzo ubrudzi) - wtedy można traktować kąpiel jako stały punkt dnia. Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby wymagała codziennego oczyszczania. Nie powinno się nakładać na skórę dziecka bezpośrednio substancji powierzchniowo-czynnych.

Dlatego przez pierwszy rok dziecku przygotowuje się kąpiele. Do wody wystarczy wlać kosmetyki dla dzieci - płyn do kąpieli lub emolient - i obmyć dziecko taką wodą. Nie trzeba nacierać dziecka mydłem ani nic z tych rzeczy. To samo dotyczy główki - nie potrzeba szamponów, wystarczy woda kąpielowa. Trzeba szczególną uwagę zwracać na strefę pieluszkową oraz miejsca, gdzie stykają się fałdki.

Po zakończonej kąpieli koniecznie należy owinąć maluszka w miękki ręczniczek. Nie pocierajmy skórki, tylko lekko dociśnijmy ręcznik, aby wchłonął nadmiar wody. Potem należy posmarować ciałko dzidziusia czymś, co stworzy ochronną warstwę na skórze. Może być to oliwka, balsam, krem lub cokolwiek innego - ważne, aby było rekomendowane dla dzieci od pierwszego dnia życia!

Wtedy mamy pewność, że takie kosmetyki dla dzieci są delikatne. Idealnie, gdy są hipoalergiczne, czyli nie zawierają potencjalnych alergenów, sztucznych zapachów i barwników, szkodliwych konserwantów i mocnych substancji powierzchniowo-czynnych. Informacje o składzie znajdziemy na opakowaniu.

Kosmetyki dla dzieci do pielęgnacji pupy

Równie ważne są kosmetyki dla dzieci, których używamy do pielęgnowania skóry w strefie pieluszkowej podczas przebierania naszego szkraba. Jeśli używamy pieluszek jednorazowych, koniecznie zaopatrzmy się w krem przeciw odparzeniom. Działa on w sposób profilaktyczny, dlatego należy nim smarować pupę po każdej zmianie pieluszki. Nie wolno smarować nim powstałych odparzeń - wtedy należy sięgnąć po krem na odparzenia.

Są różne sposoby oczyszczania pupy dziecka podczas zmiany pieluszki. Większość mam używa w tym celu chusteczek nawilżanych. Nie jest to jednak najlepszy wybór, co może niektórych zdziwić. Używanie chusteczek nawilżanych w tak delikatnych miejscach kilka razy dziennie i jeszcze zamykanie ich w pieluszce może prowadzić do podrażnienia skóry. W końcu chusteczki te zawierają substancje powierzchniowo-czynne, które są zmywane dopiero podczas kąpieli.

O wiele lepszym wyborem jest obmywanie pupy dziecka wodą z niewielką ilością szarego mydła lub żelu, a następnie zmywanie całości czystą wodą. Chusteczki nawilżane powinny tak naprawdę być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład podczas podróży lub wizyty u gości. Wtedy nie zawsze mamy możliwość obmycia dziecka pod bieżącą wodą.

Artykuł sponsorowany