Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Czy warto zostać specjalistą ds. kadr i płac? Na jakie zarobki można liczyć i gdzie szukać szkoleń?

Na pracę oraz rozwój jako specjalista ds. kadr i płac decyduje się coraz większa liczba osób. Pomimo tego, że jest to droga kariery, która związana jest z ciągłym rozwojem oraz aktualizowaniem swojej wiedzy, włączając w to liczne przepisy prawa, dla wielu dzięki temu to opcja bardzo atrakcyjna, nie zapominając jednocześnie o jej stronie finansowej. Dzisiaj nie tylko opowiemy Wam o specyfice tego stanowiska, możliwych zarobkach, lecz również podpowiemy, gdzie warto się szkolić, by na nie trafić!

2019/11/kadry-jpg_5dcd40a2da813

Część osób twierdzi, że zawód ten wiąże się z dość sporą monotonią a osoby, które go wykonują, traktowane są naprawdę bardzo stereotypowo, co zasadniczo jest naprawdę dużym błędem. Gdy zagłębimy się w zalety oraz perspektywy, które oferuje nam stanowisko specjalisty ds. kard i płac, przekonamy się, że jest ich naprawdę sporo, co zresztą podkreśla wiele osób, które zdecydowało się właśnie na tę ścieżkę kariery.

Najważniejsze zalety zostania właśnie specjalistą ds. kadr i płac, wymieniane przez wykonujących ten zawód, to naprawdę duża stabilizacja zawodowa oraz wiele ofert na rynku pracy (a dodatkowo ich liczba nie powinna maleć na przestrzeni najbliższych lat). Wspominają oni również o ciągłym rozwoju i podnoszeniu swoich kwalifikacji, co z jednej strony jest wyzwaniem, z drugiej sprawia, że praca jest bardziej satysfakcjonująca, a oni stają się coraz szybciej coraz bardziej atrakcyjnymi pracownikami na rynku pracy.

Oczywiście podkreślane są również dobre zarobki, na które mogą liczyć specjaliści.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć specjalista ds. kard i płac?

Raport z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, który przeprowadzany jest przez znaną przez wszystkich firmę Sedlak & Sedlak, pochodzący z początku obecnego roku wskazuje, że połowa specjalistów ds. kard i płac może liczyć na pensję brutto wynoszącą 3 077 zł do 5 000 zł. Inne wyniki pochodzą natomiast ze znanego portalu Pracuj.pl. Tutaj możemy natrafić na informację, że mediana wynagrodzenia na stanowisku specjalisty ds. kard i płac wynosi 5 200 zł brutto. Zdaniem Pracuj.pl połowa badanych otrzymuje więc pensję, która przewyższa wspomnianą kwotę, co jest opcją naprawdę atrakcyjną dla wielu osób, które zastanawiają się nad taką ścieżką kariery.

Kursy i szkolenia - jak zostać specjalistą ds. kard i płac?

Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na renomowany kurs lub szkolenie, które faktycznie dostarczą nam zarówno teoretycznej wiedzy, jak i umiejętności praktycznych, które potrzebne będą na tym stanowisku. Szkolenie tego typu organizowane jest przez Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych, działający przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Z racji na renomę tej organizacji wśród pracodawców, będzie to na pewno dobre rozwiązanie.

Sam kurs odbywa się w Warszawie i trwa 136 godzin. Jego cena zaczyna się od 2520 zł, jednak jest możliwość rozłożenia jej na wygodne dla kursanta raty. Celem samego kursu jest zdobycie oraz usystematyzowani wiedzy dotyczącej kard oraz naliczania wynagrodzeń. W trakcie zajęć pojawiają się problem, które później każdy z kursantów może spotkać na swojej drodze zawodowej, co jako olbrzymi plus podkreśla ogrom osób, który kurs ten ukończyło.

Aby zapisać się na szkolenie SKwP, trzeba spełniać jednak pewne wymagania, do których zaliczają się:

- posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego,
- uznawanie potrzeby ustawicznego kształcenia w trakcie kariery zawodowej księgowego - przez cały jej okres,
- rozumienie oraz przestrzeganie norm etycznych w pracy księgowego,

Aby zaliczyć kurs, konieczne jest pojawienie się na przynajmniej 80% zajęć oraz zaliczenie wszystkich zleconych prac kontrolnych. Nie obędzie się również bez zdania egzaminu – w tym przypadku każdy z kursantów musi uzyskać przynajmniej 30% wszystkich możliwych do zdobycia punktów. Sam egzamin składać się będzie z dwóch modułów – jeden będzie dotyczył prawa pracy, drugi natomiast płac.

Więcej o kursie można dowiedzieć się pod adresem https://instytut.skwp.pl/szkolenia/specjalista-ds-kadr-i-plac-(136-godzin)-263.

Czy warto zostać specjalistą ds. kard i płac?

Przede wszystkim, warto zastanowić się, czy mamy odpowiednie predyspozycje do tego, by pracować na takim stanowisku, na pewno nie będzie ono bowiem dla każdego. Dodatkowo, decydując się na nie, będzie ciążyła na nas spora odpowiedzialność, stąd takie cechy jak dokładność czy skrupulatność będą u kandydata na pewno pożądane.

Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie zdecydowanie się na pracę jako specjalista ds. kard i płac, zwłaszcza w dużych miastach, to naprawdę znakomita opcja. Atrakcyjne zarobki, szansa na rozwój czy stabilizacja zawodowa to coś, co wielu może zachęcić. Nie zapominajmy również o tym, że specjalista ds. kard i płac to jedynie jeden ze szczebli na drabinie naszej kariery. Możemy wspinać się po niej dalej, co ciągły rozwój na pewno będzie przyśpieszał.

Zdecydowanie zachęcamy do poważnego przemyślenia tej ścieżki zawodowej – może się bowiem okazać, że będzie ona dla nas nie tylko naprawdę satysfakcjonująca, lecz również atrakcyjna od strony finansowej, co jest naprawdę znakomitym połączeniem, do którego zresztą każdy z nas powinien dążyć.