Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Rodzaje faktur w polskim systemie podatkowym

Faktura to dokument, z którym przedsiębiorcy mają do czynienia na co dzień. Niektórzy wystawiają po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset faktur w miesiącu. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć fakturę pro forma, zaliczkową i uproszczoną. Dotyczą one konkretnych sytuacji, w jakich może się znaleźć przedsiębiorca. Dlatego warto aby analizując rodzaje faktur wspomnieć o tym, aby program do faktur, z jakiego korzystamy umożliwiał wystawianie takich dokumentów.

2020/05/laptop-kobieta-jpg_5ebd0d900fc34

Program do faktur zgodnych z prawem
Faktura jest podstawą naszego rozliczania z kontrahentem i z urzędem skarbowym. To na jej podstawie np. naliczany jest podatek i to ona jest podstawą np. do zwrotu VAT-u. Dlatego jej poprawność i zgodność z przepisami jest tak ważna. Aby mieć pewność, że wszystkie niezbędne pola są właściwie wypełnione warto wykorzystać renomowany program do faktur. Umożliwia on wystawienie dokumentu w intuicyjny sposób i gwarantuje jego ważność. Do tego jak wybrać najlepszy program do faktur i czy warto wykorzystywać darmowy program do wystawiania faktur wrócimy za chwilę. Na razie zwróćmy uwagę na to, jakie są rodzaje faktur.

Rodzaje faktur i dokumentów księgowych
Oczywiście najczęściej spotykany dokument to po prostu faktura. Mówiąc najprościej to dokument, który potwierdza transakcję między kontrahentami. Faktura powoduje powstanie obowiązku podatkowego - upraszczając: kontrahent, który ją wystawił i dostarczył musi zapłacić np. należny VAT niezależnie od tego czy płatność za fakturę została uregulowana. Faktura może mieć formę papierową i elektroniczną. Powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia).

Biorąc pod uwagę rodzaje faktur, bardzo popularne są też faktury pro forma. Mówiąc najprościej to zapowiedź właściwej faktury, propozycja rozliczenia składana kontrahentowi.

Przedsiębiorcy często wystawiają też faktury zaliczkowe, które jak wskazuje nazwa dokumentują kolejne zaliczki lub przedpłaty.

Z kolei faktura uproszczona to dokument, który może dotyczyć kwoty do 450 złotych, zawierająca mniej informacji niż zwykła faktura, ale również posiadająca obowiązkowe pola.

2020/05/taxomatic-1-jpg_5ebd0f0b996ab

Program do wystawiania faktur online
Oczywiście powyższe opisy można rozszerzać w niekończące się definicje, cytować ustawy, rozporządzenia i interpretacje różnych organów. Jednak najważniejszy jest - o czym już wspominaliśmy - sprawdzony program do faktur. Dzięki niemu będziemy mogli łatwo, a co najważniejsze zgodnie z prawem wystawić taki dokument, jakiego akurat potrzebujemy. Musi on być intuicyjny w obsłudze, ale przede wszystkim odpowiednio często aktualizowany. Niestety przepisy w Polsce zmieniają się dość często, przez co program do faktur, jaki mamy sprawdzony od wielu lat może okazać się wręcz niebezpieczny. Może narazić nas na poważne kary.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy darmowy program do wystawiania faktur jest bezużyteczny i nieaktualny. Jednak szukając najlepszego rozwiązania warto postawić na nowe technologie i program do wystawiania faktur online. Dzięki temu otrzymujemy produkt nowoczesny, który jest aktualizowany tak jak bankowość internetowa (bez naszego udziału i konieczności wprowadzania zmian albo zatrudniania informatyka). Do tego technologia online umożliwia obsługę na każdym urządzeniu z dostępem do internetu.

Jak znaleźć najlepszy program do wystawiania faktur online? Warto skorzystać z narzędzia, które stosują księgowi - to program Taxomatic. Platforma dla księgowych i przedsiębiorców, która stanowi także program do wystawiania faktur online. Szczegóły można znaleźć na stronie Taxomatic.pl.

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą w Polsce, Taxomatic przygotował swoją tarczę antykryzysową dla obecnych i nowych klientów. Program będzie dostępny za 0 zł przez 6 miesięcy. Jak skorzystać z promocji?
1. Wyślij maila na tarcza@taxomatic.pl.
2. Otrzymasz kod rabatowy.
3. Podczas płatności za pakiet wpisz kod - przedłuży ważność Twojego konta o 6 miesięcy.
4. To wszystko.

2020/05/taxomatic-2-jpg_5ebd0f81c0a70

Materiał partnera

Artykuł sponsorowany