Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Jakie tajemnice skrywa wyspa wielkanocna?

Wiele wskazuje na to, że Polinezyjczycy byli kolejnym po Grekach i Duńczykach narodem wielkich odkrywców. Zasiedlili bowiem nie tylko Hawaje, ale też Wyspę Wielkanocną. Jest ona oddalona o kilka tysięcy kilometrów od archipelagu, z którego ten lud bierze swoje korzenie. Obecnie Wyspa Wielkanocna budzi ciekawość nie tylko ze względu na swoją niedostępność. Turyści fascynują się także sławnymi figurami. 

2021/01/crater-of-rano-kau-volcano-in-rapa-nui-easter-island-chile-jpg_601003d4a7110

Historia Wyspy Wielkanocnej

Dzisiaj wyspa należy do Chile, ale ma bardzo długą i bogatą historię. Według niektórych uczonych Polinezyjczycy przybyli tutaj z Hawajów pomiędzy IV a VII wiekiem naszej ery. Inne badania wskazują na wiek XII. Niestety ze względu na brak przekazów pisanych bardzo ciężko podać jednoznaczne dowody na którąkolwiek teorię.

Istnieje też teza, że część dawnych mieszkańców wyspy przybyła z Ameryki Południowej. Dowodem na to mają być długie uszy niektórych figur. Rzekomo wyspiarze o przedłużonych płatkach usznych byli klasą wyższą, która brutalnie rządziła pozostałymi, a następnie została jeszcze bardziej brutalnie zgładzona.

Tezę o amerykańskim pochodzeniu władców wyspy w ciekawy sposób próbował udowodnić podróżnik Thor Heyerdahl. Podczas wyprawy Kon-Tiki przepłynął odległość z kontynentu na wyspę w łodziach stylizowanych na indiańskie.

Klimat Wyspy Wielkanocnej?

Wielu turystów marzy, aby być podróżnikami. Chcieliby odkrywać jeszcze niezbadane lądy. Ziem niczyich już dzisiaj właściwie nie ma, ale Wyspa Wielkanocna to ich najbliższy odpowiednik.

Jest oddalona o ponad trzy tysiące kilometrów od kraju, do którego w teorii należy. Z kolei dwa tysiące kilometrów dzielą ją od kolejnego lądu - wyspy Pitcaim.

Dotarcie tutaj jest naprawdę utrudnione i gdy w końcu staniemy na zielonych brzegach Rapa Nui, możemy czuć się jak odkrywcy. Powita nas kultura polinezyjska z domieszką południowo-amerykańskiego podejścia "mañana".

Więcej na ten temat przeczytacie pod tym linkiem.

Co możemy zobaczyć na Wyspie Wielkanocnej?

Wyspa leży na Pacyfiku, ale turyści bynajmniej nie przybywają tutaj, aby pływać w oceanie. Przyciąga ich przede wszystkim największy zabytek kultury polinezyjskiej.

Na Rapa Nui zobaczymy mianowicie prawie dziewięćset kamiennych posągów. Nazywane są one "Maoi" i dla mieszkańców stanowią prawdziwą świętość. W niektórych wypadkach nie wolno nawet podchodzić zbyt blisko!

Jednocześnie nie do końca nawet wiadomo, jaką rolę miały pełnić rzeźby. Większość badaczy zakłada opcję domyślną - czyli bóstwa. Niektórzy też twierdzą jednak, że posągi tak naprawdę przedstawiają klasę długouchych, którzy kiedyś rzekomo władali tym lądem.

Pamiętać też trzeba, że wyspa ma charakter wulkaniczny. Możemy tutaj podziwiać górę Rano Kau, która kiedyś pluła żywym ogniem, a obecnie jest całkowicie wygasła.

2021/01/wyspawielkanocna-jpg_601004390efe8

Turyści często też odwiedzają jaskinie. Niewielka wyspa oferuje kilka grot. Zajrzymy więc Ana Kagenga czy Ana Kai Tangata, która zawiera na ścianach prastare malowidła.

Podczas spacerów po lądzie, możemy wstąpić też na szlak rytualny. Był on częścią pielgrzymek, w trakcie których dawni Rapa Nui oddawali cześć człowiekowi-ptakowi.

Więcej artykułów o atrakcjach Ameryki Południowej możecie przeczytać na stronie: https://nawakacje.eu/ameryka-poludniowa/.

 

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.