Wraz z zakończeniem roku akademickiego oraz szkolnego nierzadko porzucamy podręczniki, które na co dzień nam towarzyszyły. W zależności od tego jak bardzo ich tematyka była zbliżona do naszych indywidualnych zainteresowań, będziemy do nich wracać systematycznie, nawet w wolnym czasie. Niemniej jednak, przy okazji nowego roku szkolnego i akademickiego warto zwrócić uwagę na jakość i zawartość merytoryczną książek wydawanych przez czołowe wydawnictwa. Czasami nawet w najlepszej publikacji mogą pojawić się błędy.
Podręcznik, które nie zmieniają się przez lata
Niektóre wydawnictwa naukowe mają na tyle ugruntowaną pozycję na polskim rynku, że z ich podręczników korzystają pokolenia. Nieznacznie zmieniają się niektóre treści (na przykład w przypadku biologii, chemii czy fizyki i matematyki). Czasami konieczne są obszerniejsze aktualizacje. Dotyczą one zwłaszcza historii oraz geografii. Uzupełnianie o zachodzące zmiany geopolityczne są konieczne i wpływają bezpośrednio na dezaktualizację poprzednich wydań. Natomiast książki zawierające treści z zakresu nauk ścisłych, a także podręczniki z neofilologii, mogą się przydać nawet, jeżeli data wydania sięga końca ubiegłego wieku.
Różne kanały dystrybucji
Chociaż zdecydowana większość użytkowników tego rodzaju książek sięga do bibliotek, to w szczególności na początkowym etapie edukacji sięgamy przede wszystkim do księgarni. Zwłaszcza dla najmłodszych ważną rolę odgrywają elementy wizualne takie jak: okładka, ilustracje, dobry gatunek papieru. Nierzadko ważne jest, aby publikacja była w dobry stanie, niezniszczona i nieporysowana. Czasami sprzedaż odbywa się także za pośrednictwem różnego rodzaju portali internetowych bądź też, w dawniej popularnych, stacjonarnych antykwariatach.
Źródło nieprzemijającej wiedzy
Z pewnością każdy z nas ma chociaż jeden egzemplarz ulubionego podręcznika z wybranego etapu edukacji. Niezależnie od tego czy jest to pierwszy elementarz, książka do nauki języka obcego czy też publikacja akademicka, to warto pamiętać, że do tego typu lektury można okazjonalnie powracać. Tak jak w przypadku literatury pięknej jest to pewnego rodzaju element kultury, który służy nie tylko do edukacji, ale również do kształtowania charakteru. Może również być impulsem do ożywienia dawnych wspomnień i mniej lub bardziej przyjemnych wydarzeń z przeszłości. Będzie również idealnym powodem do rozpoczęcia rodzinnych opowieści oraz do przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie. Alternatywa dla popołudnia przy telewizji.
Artykuł sponsorowany