Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wiosenne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Wychodząc na spacer do lasu zachowaj ostrożność

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii informuje, że 25 i 26 maja br. przeprowadzi akcję szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycy.

2019/09/lis-jpg_5d7a0f4e1ad6b

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać, gdyż zwierzęta nie przyjmą tych przesiąkniętych zapachem człowieka.

Akcja wiosennego szczepienia  lisów dotyczy następujących mazowieckich powiatów: łosickiego, ostrowskiego z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, węgrowskiego.

- Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, kolory brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie listy. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycy. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - informuje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

- Bardzo prosimy o niedotykanie przynęt ze szczepionką. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii - apeluje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.

Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.