Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Dekorowanie drewnianej elewacji: 2 najpopularniejsze typy fasad

Mimo, że przez długi czas domki z drewna były postrzegane jedynie jako miejsce do wypoczynku w okresie sezonowym, to coraz mniej różnią się od standardowych domów, w których można mieszkać przez cały rok. Ze względu na unikalny wygląd, trwałość oraz wiele innych niezwykłych właściwości drewna, w dzisiejszych czasach domki drewniane są jednym z najpopularniejszych typów domów mieszkalnych na rynku. Co więcej, dekorowanie elewacji domków z drewna daje możliwość na stworzenie jedynego w swoim rodzaju stylu. Wtedy drewno nie jest już symbolem prostoty i niskiej ceny, a raczej luksusu i naturalności.

2021/08/2nd-article-1st-image-jpg_611fa7b768a54 Materiał partnera

Dekorowanie elewacji domku z drewna: zalety różnych fasad 

Nie jest tajemnicą, że drewniana elewacja domku jest stale narażona na wpływ warunków pogodowych. Dlatego, budując domki drewniane należy zwracać szczególną uwagę, nie tylko na aspekty estetyczne, ale również na jakość zabezpieczenia ścian - co zazwyczaj jest określone przez wybrany rodzaj fasady oraz jej prawidłowy montaż. Poniżej, eksperci Domu Mistrza przedstawiają dwa najpopularniejsze typy fasad, które warto wziąć pod uwagę przed budową wymarzonego domku z drewna. 

Fasady wentylowane

"Ze względu na stale rosnącą różnorodność dostępnych materiałów wykończeniowych oraz ze względu na wyjątkowe atuty, fasady wentylowane stają się coraz częstszym wyborem podczas budowy domku z drewna" - stwierdzają eksperci z Domu Mistrza.

Fasady wentylowane różnią się od innych rodzajów fasad tym, że podczas ich budowy pomiędzy izolacją termiczną (która jest umieszczona na zewnętrznej ścianie budynku), a wykończoną zewnętrzną powierzchnią domku pozostawia się szczelinę powietrza służąca do wentylacji. Dzięki temu, fasady wentylowane, w porównaniu do innych fasad, niosą za sobą mnóstwo zalet: od wybitnej ochrony ścian do niezrównanej trwałości.

Na przedstawionym zdjęciu widać przypadek, kiedy do dekoracji drewnianej elewacji budynku używane są panele wodoodporne i ognioodporne. To pozwala zapewnić nie tylko najwyższy poziom ochrony, ale również pożądany, wyjątkowy wygląd drewnianego domku.

2021/08/2nd-article-2nd-image-jpg_611fa7bf2f264 Materiał partnera

Jedną z głównych zalet fasady wentylowanej, którą podkreślają eksperci Domu Mistrza, jest ochrona przed problemami spowodowanymi nadmierną wilgocią. Woda przedostająca się przez zewnętrzną część fasady i docierająca do wewnętrznej struktury domku z drewna może spowodować poważne uszkodzenia. W takim przypadku, fasada wentylowana zapewnia kompleksową ochronę ścian domku drewnianego przed wilgocią - gdy wilgoć przenika przez fasadę, woda, która dostanie się do szczeliny powietrznej spływa w dół i tym samym opuszcza ścianę budynku. To natomiast oznacza, że szczelina powietrzna pomaga w pozbyciu się wilgoci z domku drewnianego, uniemożliwiając w ten sposób rozwój pożywki dla rozmaitych mikroorganizmów oraz pleśni, a zapewniając najwyższy poziom ochrony wszystkich struktur konstrukcji.

Kolejną, nie mniej ważną zaletą jest to, że fasada wentylowana (za sprawą szczeliny powietrznej) nie pozostawia tzw. "mostków termicznych" i pozwala na zwiększenie oporu cieplnego, redukując tym samym całkowite zużycie ciepła w domku z drewna. Ponadto, szczelina powietrzna znajdująca się pomiędzy panelami elewacyjnymi, a warstwą izolacyjną zapewnia naturalną wentylację fasad, co wpływa na regulację optymalnej ilości wilgoci w budynku. Warto również wspomnieć, że wybierając fasadę wentylowaną, jej panele wykończeniowe zapewniają odpowiednią ilość cienia, co wpływa na utrzymanie komfortowej temperatury w upalne dni.

Ostatnią, ale nie najmniej ważną cechą charakterystyczną fasady wentylowanej jest to, że jest wykonana z materiałów niepalnych, więc w przypadku pożaru może w znacznym stopniu ograniczyć starty. Jest to szczególnie ważne, jeśli w grę wchodzą domki drewniane. 

Fasada otynkowana

Drugą, dość często wybieraną metodą na wykończenie elewacji domku z drewna jest fasada otynkowana. Cechą charakterystyczną tego typu fasady jest zastosowanie jednego, głównego materiału termoizolacyjnego, który chroni domki drewniane przed negatywnym wpływem środowiska. W tym przypadku, elewacja drewnianego domku jest wykończona przy użyciu wybranego tynku ozdobnego. Mimo, że budynki z tym rodzajem fasady nie posiadają dobrych cech wentylacyjnych, to za sprawą niezwykle wysokiego poziomu właściwości izolacyjnych, pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty ogrzewania - przy bardzo przystępnej cenie.

2021/08/2nd-article-3rd-image-jpg_611fa7cbd5ad1 Materiał partnera

Mówiąc o zaletach fasady otynkowanej, eksperci Domu Mistrza podkreślają znaczenie wybitnych właściwości izolacyjnych. 

Niezwykle ważną cechą jest to, że ten rodzaj fasady, dzięki gipsowi, nie pozostawia mostków termicznych. To natomiast, pozwala na zwiększenie odporności termicznej oraz redukcję całkowitego zużycia ciepła.

Co więcej, dobra izolacja ścian zapobiega tworzeniu się skroplonej pary w wewnętrznych strukturach budynku. Ten proces ma pozytywny wpływ na wytrzymałość i długotrwałość ścian. Wilgoć gromadząca się w ścianach stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów, co może spowodować więcej szkód niż mogłoby się wydawać. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że ten rodzaj fasady doskonale absorbuje dźwięk - domki drewniane będą wyposażone w nadzwyczajną izolację dźwiękową.

Ze względu na to, że otynkowany system elewacyjny jest szczególnie odporny na ciepło i zimno, to przy intensywnym nasłonecznieniu w sezonie letnim oraz silnym wietrze w sezonie zimowym, w pomieszczeniach utrzymana jest optymalna temperatura. Z takim rodzajem izolacji termicznej, ściany domku z drewna nie są również podatne na bardzo niskie temperatury oraz na znaczne ich wahania.

Przystępną cenę fasady otynkowanej również można uznać jako duży plus.

Więcej informacji o fasadach oraz innych ważnych wskazówkach dotyczących budowy i konserwacji domków drewnianych można znaleźć na stronie: dommistrza.pl

Materiał partnera


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.