Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Formy działalności gospodarczej w Polsce

Polskie prawo pozostawia obywatelom możliwość wyboru formy prawnej, prowadzonej działalności gospodarczej. Wyjątkami są osoby wykonujące zawody, których lista zamknięta znajduje się w Kodeksie Spółek Handlowych. Jako jedyne mają prawo do zakładania Spółki Partnerskiej.

dzialalnosc_praca_20_04_17

Forma prawna działalności gospodarczej ma bardzo duży wpływ na kształt organizacji, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką konkretnych form, by wybrać dla siebie najlepszą opcję.

Działalność gospodarczą możesz prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub w formie spółki. Jest to główny podział, jakiego się dokonuje, rozważając możliwości w Polsce.

Jednoosobowa działalność gospodarcza rozpoczyna się z chwilą wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Majątek firmy i majątek właściciela tworzą jedność, tak więc za zaciągnięte zobowiązania, przedsiębiorca odpowiada całym swoim dobytkiem. Odpowiadać za nie, może również jego małżonek do wysokości części wspólnej majątku małżeństwa. Aby dokonać wpisu, wystarczy złożyć formularz CEIDG-1 do urzędu gminy lub wypełnić wniosek w serwisie internetowym CEIDG.

Dzięki tej formie bezpłatnie zgłaszamy własną firmę nie tylko do ewidencji działalności gospodarczej, lecz także do urzędu statystycznego, ZUS (lub KRUS) oraz do naczelnika urzędu skarbowego. Rejestrując firmę online, pamiętaj, że będziesz musiał poświadczyć dokumenty podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, który bezpłatnie możesz wyrobić w platformie ePUAP. Warto, byś wiedział jak stworzyć nazwę dla firmy jednoosobowej, ponieważ jedna z rubryk wymagać będzie właśnie tej informacji. Wypełnij to pole zgodnie z prawem.

Spółki dzielą się na handlowe i spółki prawa cywilnego. W drugiej kategorii występuje tylko jedna spółka cywilna, która regulowana jest przez przepisy Kodeksu Cywilnego oraz nie podlega obowiązkowi rejestracji w KRS jak inne spółki. Jej istotą jest kolektywne prowadzenie firmy przez więcej niż jedną osobę, przy czym nie ma znaczenia, czy jest to osoba fizyczna, czy prawna. Spółkę tworzą wspólnicy, poprzez podpisanie umowy. Każdy odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Spółki Handlowe podlegają regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych i są bardziej złożone niż poprzednio omówione formy. Tu również istnieje podział, na spółki kapitałowe oraz spółki osobowe.

Spółki Kapitałowe to na ogół duże przedsięwzięcia i grupy kapitałowe. Mają odrębną osobowość prawną, a za zobowiązania odpowiada sama spółka swoim majątkiem z wyłączeniem majątków wspólników. Są to Spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne.

Spółki Osobowe nie mogą być prowadzone jednoosobowo oraz nie posiadają osobowości prawnej. Co więcej, odpowiedzialność za zobowiązania jest subsydiarna. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zobowiązania pokrywane są majątkiem spółki, a gdy ten nie wystarcza - majątkiem wspólników. Do Spółek tych należą: jawna, komandytowa, komandytowa-akcyjna i partnerska.

Wymogi dotyczące zakładania poszczególnych spółek są dla każdego typu odmienne i znajdują się w Kodeksie Spółek Handlowych. Warto znać przynajmniej podstawowe przepisy tej ustawy, ponieważ reguluje on między innymi kwestie tego, jak powinna się nazywać konkretna spółka. Inaczej tworzy się nazwę dla spółki cywilnej a inaczej dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdź, jakie są różnice w nazewnictwie firm które są spółkami pod linkiem https://nazwane.pl/nazwa-skrocona-firmy/51,17,16.

Więcej informacji na temat form organizacyjno–prawnych znajdziesz również pod linkiem https://6krokow.pl/wybierz-forme-prawna-dzialalnosci-gospodarczej/.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.