Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


"Parasol" wojsk obrony terytorialnej na Mazowszu

Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa oraz przedstawiciele administracji samorządowej na Mazowszu zostaną zapoznani z możliwościami wojsk obrony terytorialnej w zakresie reagowania kryzysowego. Jest to pierwsza edycja projektu pn. "Parasol" w województwie mazowieckim.

2019/06/5mbot-parasol-jpg_5d11dabc93e9cFot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Organizatorem warsztatów jest dowództwo wojsk obrony terytorialnej oraz 5 i 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Celem projektu "Parasol" jest wypracowanie optymalnego modelu wykorzystania potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego. Wydarzenie zaplanowano na środę w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Początek o godz. 9.00.

Razem z żołnierzami 5 i 6 MBOT w warsztatach uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów i podległych im służb oraz instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe na terenie województwa mazowieckiego.

- Podczas jednodniowych warsztatów odbędzie się prezentacja modułu zadaniowego. Jest to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Składa się on m.in. z samochodów ciężarowo-terenowych, quadów, cysterny do przewozu wody pitnej, masztu oświetleniowego, pił spalinowych czy agregatów prądotwórczych. W zależności od potrzeb moduł może być uzupełniany o dodatkowy sprzęt, a jego elementy składowe mają zapewnić - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ponadto 5 i 6 MBOT utrzymują w całodobowej gotowości zespoły oceny wsparcia, których głównym zadaniem w przypadku wystąpienia zagrożenia - jest ocena sytuacji, nawiązanie współpracy z administracją cywilną i terenową administracją wojskową, oszacowanie w jakie siły i środki ma być wyposażony moduł zadaniowy oraz jaki sprzęt powinien zostać użyty z pozostałych zasobów sił zbrojnych RP.

- Dzięki terytorialnemu charakterowi wojsk obrony terytorialnej, zespół ma za zadanie być jednym z pierwszych na miejscu zdarzenia i przygotować warunki do jak najszybszego wejścia modułu zadaniowego do akcji. Kolejnym elementem systemu jest zespół wsparcia odbudowy wypełniający niszę, która dziś powstaje po tym, jak siły i środki użyte w sytuacji kryzysowej, kończą swoje działanie. Już po minięciu bezpośredniego zagrożenia zespół wojsk obrony terytorialnej może brać udział w przywracaniu normalnego funkcjonowania na terenach objętych skutkami kryzysu - dodaje Aneta Szczepaniak.

Elementy systemu zarządzania kryzysowego wojsk obrony terytorialnej stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki wojsk obrony terytorialnej z 5 i 6 MBOT zostały włączone do systemu zarządzania kryzysowego.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja