Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Ubezpieczenie autocasco - co obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco (AC) to nieobowiązkowa, dodatkowa ochrona auta, z której wiele kierowców rezygnuje w obawie o wysokie koszty składek. Jeszcze z niej nie korzystasz? Sprawdź, co dokładnie obejmuje polisa, a być może przekonasz się, że warto!

Autocasco - co to jest?

Autocasco, nazywane również AC, to rodzaj dodatkowej polisy na samochód, chroniącej go przed szkodą lub kradzieżą. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, a jego zakres jest nieuregulowany przez prawo. Oznacza to, że każde towarzystwo może zaproponować klientom inne warunki ochrony, naliczania składek, rozliczania szkody itd. To z kolei sprawia, że wybór odpowiedniej polisy może być skomplikowany, ale jednocześnie umożliwia jej dopasowanie do indywidualnych potrzeb właściciela pojazdu. Należy jednak zawsze się upewnić, co obejmuje AC, by nie podpisać niekorzystnej dla siebie umowy.

Zakres ubezpieczenia autocasco - podstawowe zasady

Autocasco w tradycyjnym rozumieniu pokrywa wszelkie szkody materialne związane z uszkodzeniem lub utratą samochodu. W pełnym wymiarze obejmuje:

  • uszkodzenia powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych lub kolizji (niezależnie od winy właściciela polisy), a także tzw. szkodę całkowitą,
  • uszkodzenia powstałe w wyniku działań nieznanych sprawców (np. aktów wandalizmu) lub zwierząt,
  • uszkodzenia powstałe w wyniku działania sił natury - podtopień i powodzi, gradu, wichury i wielu innych,
  • utratę pojazdu (np. w wyniku kradzieży).

Dostępne są jednak również tańsze polisy obejmujące tylko niektóre ze szkód - np. samą kradzież lub uszkodzenia spowodowane przez warunki atmosferyczne i siły natury. To tzw. mini AC lub minicasco, które można znaleźć w ofercie wielu ubezpieczycieli. W niektórych przypadkach właśnie takie rozwiązanie okazuje się najkorzystniejsze dla kierowców. Warto porównać dostępne warianty autocasco z Rankomat.pl, by wybrać właściwy dla siebie zakres ubezpieczenia.

Jaki sposób naprawy szkody obejmuje AC?

W każdej polisie AC zawarte są zapisy określające, w jaki sposób może być dokonana naprawa, której koszty pokryje ubezpieczalnia. W zależności od wybranego wariantu autocasco może to być:

  • naprawa bezgotówkowa w ASO - polecana szczególnie dla właścicieli nowych i wartościowych pojazdów i bardzo wygodna,
  • naprawa bezgotówkowa w warsztatach partnerskich towarzystwa ubezpieczeniowego - równie wygodna i pozwalająca na dokonanie naprawy w większej ilości miejsc,
  • naprawa "kosztorysowa" - polegająca na bezpośredniej wypłacie ubezpieczonemu kwoty wynikającej z wyceny szkody; naprawy dokonuje się wówczas we własnym zakresie.

Warto przemyśleć tę kwestię, ponieważ każdy z wariantów ma swoje zalety i wady. Naprawa bezgotówkowa jest najwygodniejsza i można jej dokonać od razu. W przypadku naprawy kosztorysowej trzeba czekać na zwrot kosztów z ubezpieczalni, a zatem osoby, którym zależy na szybkiej naprawie, będą musiały przeznaczyć własne fundusze na jej przeprowadzenie. Jednak w tym przypadku można samodzielnie zdecydować, co, jak i gdzie naprawić, a nawet dokonać pewnych prac samodzielnie. Wybrany rodzaj naprawy szkody determinuje też rodzaj użytych do niej części. Tylko w przypadku naprawy w ASO kierowca ma gwarancję użycia oryginalnych komponentów. W pozostałych przy wyliczaniu kwoty odszkodowania bierze się pod uwagę koszt zamienników.

Czy ubezpieczyciel w ramach AC pokrywa całkowity koszt naprawy?

Standardowa umowa AC zapewnia odszkodowanie pokrywające całkowity koszt naprawy samochodu, jeśli szkoda powstanie w wyniku objętych polisą sytuacji. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Towarzystwa ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw osobom, które chcą płacić niższe składki, proponują również polisy z tzw. udziałem własnym. Taki zapis w umowie oznacza, że ubezpieczyciel pokrywa jedynie część kosztów naprawy (np. 90%) zgodnie z dokonaną przez rzeczoznawcę wyceną. Resztę musi dopłacić właściciel samochodu.

Dobrze również zwrócić uwagę na sposób wyliczania amortyzacji części przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe. Polega ona na obniżaniu wyliczonej kwoty zgodnie ze zużyciem pojazdu (a konkretnie jego komponentów). Warto sprawdzić, jakie zasady stosuje w tym przypadku ubezpieczyciel, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na kwotę przyznanego odszkodowania.

Dzięki porównaniu ofert kilkunastu ubezpieczycieli na rankomat.pl, masz szansę na znalezienie nie tylko taniego, ale przede wszystkim dobrego autocasco. Możesz od razu przejść do darmowego kalkulatora OC/AC i porównać zakresy i ceny ubezpieczeń AC dla swojego samochodu.

 

 


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.