Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Zakaz czy edukacja? Polacy o mediach społecznościowych dla młodzieży

Coraz silniejsze są głosy w społeczeństwie, które domagają się wprowadzenia jakiegoś rodzaju ograniczeń dotyczących korzystania z mediów społecznościowych przez niepełnoletnich.

2023/05/dziecko-telefon-socialmedia-jpg_64674a260b10b Zdjęcie ilustracyjne

Wyniki najnowszych badań w Polsce sugerują, że ogromna większość społeczeństwa popiera taki zakaz. Ale jakie są motywy tej decyzji i jakie są konsekwencje takich działań? Według najnowszego badania przeprowadzonego przez organizację "Bezpieczne Sieci" ponad 75 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem ograniczeń dotyczących korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci i młodzież. To jest znaczna większość, która zdecydowanie wyraża swoje obawy związane z ekspozycją najmłodszych na niekontrolowane treści, które często są nieodpowiednie, a czasem nawet szkodliwe. Z badań wynika, że najwięcej zwolenników ma ograniczenie dla dzieci poniżej 13. roku życia, z nieznacznie mniejszą ilością poparcia dla osób poniżej 15. roku życia. Zaskakujące jest to, że co dziesiąty ankietowany stwierdził, że nie powinno być w ogóle tego typu obostrzeń.

Te dane wskazują na rosnącą świadomość społeczną na temat potencjalnych negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych przez młodszych użytkowników. Zagadnienia takie jak cyberprzemoc, niewłaściwe treści i zagrożenia związane z prywatnością, stają się coraz bardziej istotne dla rodziców i opiekunów. Ten trend jest zauważalny nie tylko w Polsce. We Francji, pod koniec maja, odbędzie się publiczna dyskusja dotycząca zmiany prawa w tym zakresie. To pokazuje, że problem jest rozważany na różnych poziomach społeczeństwa i w różnych krajach.

Eksperci, komentujący wyniki przeprowadzonego w Polsce badania, są ostrożni. Chociaż rozumieją troskę społeczeństwa, zwracają uwagę na to, że zakazy mogą nie być najskuteczniejszym rozwiązaniem. Zamiast tego, sugerują, że nacisk powinien być położony na edukację zarówno dzieci, jak i dorosłych na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

Świadomość i edukacja to klucz do ochrony naszych dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami w mediach społecznościowych. Zanim wprowadzimy jakiekolwiek zakazy, musimy zrozumieć, że najważniejszym aspektem jest nauczenie młodych ludzi, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych. Taka edukacja powinna obejmować zrozumienie potencjalnych zagrożeń, jak cyberprzemoc czy kwestie prywatności, ale też naukę krytycznego myślenia, które pozwoli młodym ludziom lepiej ocenić informacje, które znajdują online. Zdecydowanie takie podejście, oparte na edukacji i zrozumieniu, jest bardziej konstruktywne i długofalowe niż wprowadzanie zakazów.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.