Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Wyzwanie Światowej Organizacji Zdrowia - "Uprawiaj żywność, nie tytoń"!

31 maja 2023 roku będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Tytoniu, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest "Uprawiaj żywność, nie tytoń". Kampania skupia się na negatywnym wpływie uprawy tytoniu na zdrowie rolników, środowisko i globalny kryzys żywnościowy. Organizacja Światowego Dnia Bez Tytoniu, prowadzona przez WHO, wzywa rządy do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu.

2023/05/uprawa-tyton-jpg_64706fec26446 Zdjęcie ilustracyjne

31 maja 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Tegoroczna kampania pod hasłem "Uprawiaj żywność, nie tytoń" skupia się na konsekwencjach uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, dla planety i dla wszystkich ludzi, a także w kontekście globalnego kryzysu żywnościowego. Tytoń jest obecnie uprawiany w ponad 125 krajach, na obszarze około 4 milionów hektarów, jako uprawa dochodowa. Najbardziej dotkliwe konsekwencje dla środowiska są widoczne w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie zasoby są niewystarczające, aby zrównoważyć straty ekologiczne. Uprawa tytoniu prowadzi do licznych problemów zdrowotnych wśród rolników i pracowników rolnych, a także do nieodwracalnej utraty cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny i gatunki zwierząt. Zatem ograniczenie uprawy i spożycia tytoniu jest najskuteczniejszą metodą na osiągnięcie korzyści nie tylko zdrowotnych, ale również ekologicznych, ekonomicznych i społecznych.

Kampania Światowego Dnia Bez Tytoniu 2023, prowadzona przez Światową Organizację Zdrowia - WHO, zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu. Zamiast tego, rządy powinny wykorzystać zgromadzone w ten sposób oszczędności na wsparcie rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności.

Przemysł tytoniowy często broni się argumentami, że uprawa tytoniu to podstawowe źródło utrzymania dla wielu rolników, którego nie można zastąpić. Ale to jest dalekie od prawdy. Używanie nawozów i pestycydów w uprawie tytoniu często prowadzi do poważnych chorób wśród rolników. Wśród chorych z powodu zatrucia środowiska i niesprzyjających warunków pracy są także dzieci, które nierzadko pracują przy uprawach tytoniu.

Według szacunków ONZ, grunty, które obecnie są wykorzystywane do uprawy tytoniu, można wykorzystać w korzystniejszy sposób. Na przykład, mogłyby przyczynić się do realizacji jednego z celów ONZ, mianowicie "0 głodu na świecie". Zamiast wykorzystywać te grunty do uprawy rośliny, która przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych i zanieczyszczeń środowiska, moglibyśmy je przeznaczyć na uprawy żywnościowe. To nie tylko przyczyniłoby się do rozwiązania kryzysu żywnościowego, ale również pomogłoby w poprawie zdrowia publicznego i ochronie środowiska.

Tegoroczna kampania "Uprawiaj żywność, nie tytoń" to silny apel do rządów, przemysłu i społeczeństwa, aby połączyli siły w celu zakończenia negatywnego wpływu uprawy tytoniu na naszą planetę i zdrowie ludzi. Wszyscy możemy mieć wkład w osiągnięcie tego celu i promowanie zdrowszego, bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.