Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne?

Wprowadzenie do tematu


Jeśli jesteś zainteresowany tematem kryptowalut, logicznym aspektem jest poznanie jak największej części teoretycznej. Sam termin może odnosić się do dowolnej z tysięcy walut cyfrowych. Niektóre z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych to Bitcoin, Ethereum i Solana. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie one są systemami płatności peer-to-peer, bez pośredników w postaci banków lub innych podmiotów. Ponadto kryptowaluty są w pełni zdecentralizowane i nie mają oficjalnego organu ani globalnego regulatora.  Takie podejście budzi obawy potencjalnych inwestorów. Wiemy, że jeśli wartość dolara spadnie, rządy będą interweniować i stosować skuteczny model zarządzania inflacją. Dotyczy to wszystkich instrumentów finansowych i sytuacji kryzysowych. W przypadku rynku kryptowalut taka możliwość po prostu fizycznie nie istnieje. Niemniej jednak poziom bezpieczeństwa aktywów cyfrowych z rokami tylko rośnie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne dla potencjalnych posiadaczy.

2023/08/strzal-zblizenie-dwoch-monet-umieszczonych-na-telefonie-komorkowym-jpg_64d09f35667ba


Ryzyka związane z inwestycją w kryptowaluty


Czy kryptowaluty są bezpieczne? Jest to bardzo logiczne i uzasadnione pytanie, biorąc pod uwagę rosnącą popularność tej dziedziny, wzrost ogólnej kapitalizacji, a także walkę rządów o konsekwentną regulację. Allied Market Research opublikował prognozę, która mówi, że globalny rynek kryptowalut potroi swoją wielkość do 2030 roku. Potwierdza to tylko pilność tej kwestii i wszystkich aspektów, które z niej wynikają. Proces zabezpieczania walut cyfrowych jest bardzo złożony i jak każdy inny instrument finansowy służący do inwestowania - daleki od doskonałości. Dane z różnych źródeł wskazują na pewne zagrożenia, o których powinni wiedzieć wszyscy potencjalni posiadacze tego typu aktywów. Po pierwsze, kryptowaluty są nadal niezwykle niestabilną klasą aktywów, podlegającą wahaniom cen. Po drugie, ten stosunkowo nowy i w dużej mierze nieuregulowany ekosystem finansowy jest nadal w dużym stopniu zależny od informacji i oszustów próbujących oszukać nowych użytkowników. Jeśli spojrzymy na inwestycje w aktywa cyfrowe na tle klasycznych akcji i obligacji rządowych, można śmiało powiedzieć, że jest to nadal ryzykowny rodzaj inwestycji. Głównym zagrożeniem są wahania rynkowe i globalne  nierównowagi. Sytuacje kryzysowe, lokalne konflikty zbrojne, wypowiedzi wpływowych osób i miliarderów, inflacja i kurs dolara to czynniki, które bezpośrednio wpływają na stabilność rynku kryptowalut. Polityka chińskiego rządu dotycząca inwestycji cyfrowych w 2021 r. dowiodła tej współzależności. W obliczu tych wiadomości cena bitcoina spadła, a panika na rynku wzrosła. Dodatkowe ryzyko obejmuje kwestie techniczne związane z transakcjami. Płatności kryptowalutowe mają ograniczoną ochronę prawną. Płatności przy użyciu tradycyjnych kart debetowych i kredytowych zapewniają użytkownikom zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Na przykład w większości przypadków użytkownik nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za nieuczciwe zakupy dokonane w jego imieniu. Waluty cyfrowe nie są jeszcze w stanie zaoferować takich gwarancji. Co więcej, poziom oszustw na tym rynku tylko rośnie, więc należy zachować szczególną ostrożność przy transakcjach i wymianie swoich aktywów. 


Legalność


Pomimo pewnych ruchów na całym świecie w celu uregulowania kryptowalut, często pozostają one w tak zwanych szarych strefach. Jeśli platforma, która wymienia lub przechowuje twoje aktywa kryptograficzne zbankrutuje, jako użytkownik ryzykujesz utratę całego swojego kapitału. Dotyczy to również wszelkich nieuczciwych włamań i oszustw phishingowych. Wiele krajów podejmuje już kroki w celu zapewnienia rynkowi kryptowalut odrębnego miejsca w sektorze finansowym. Nie wystarczy zalegalizować korzystanie z walut cyfrowych i spopularyzować je jako alternatywną metodę płatności mobilnych. Z konwencjonalnego punktu widzenia ważne jest przydzielenie globalnej struktury, która byłaby odpowiedzialna za bezpieczeństwo inwestorów i wprowadzenie jednoznacznej procedury dla wszystkich kontrowersyjnych kwestii w tej sferze. Obecnie, dzięki inicjatywie wpływowych osób i zainteresowanych rządów, istnieje pomysł zjednoczenia lokalnych organów regulacyjnych na całym świecie w celu dokładnej koordynacji i rozwiązywania problemów we wspólnym wysiłku. Dopóki do tego nie dojdzie, ważne jest, aby pamiętać o głównych zasadach i regułach związanych z polityką bezpieczeństwa kryptowalut.


Bezpieczeństwo 


Jeśli przechowujesz swoje aktywa w zimnych portfelach, możesz powiedzieć, że już częściowo zabezpieczyłeś swoje oszczędności. Ten rodzaj przechowywania jest obecnie najbardziej bezpieczny i sprawdzony. Ze względu na klucze prywatne w trybie offline oszustom trudno będzie się do nich włamać. Oczywiście wszystkie giełdy i platformy kryptowalutowe, w taki czy inny sposób, każdego dnia pracują coraz więcej nad poprawą swoich zabezpieczeń. Użytkownikom oferuje się uwierzytelnianie wieloskładnikowe, szyfrowanie danych, programy antyphishingowe i wiele innych sposobów, aby oprzeć się włamaniom. Ponadto system blockchain i jego algorytmy konsensusu są tak wyrafinowane, że automatycznie chronią sieć przed manipulacjami i fałszerstwami. Wszystkie te dowody sugerują, że użytkownicy wraz z nowymi aktualizacjami otrzymują coraz więcej nowych narzędzi, dzięki którym handel i przechowywanie walut cyfrowych są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Wybieraj tylko zaufane giełdy z dobrymi opiniami i samodzielnie badaj ich środki bezpieczeństwa. Ze swojej strony do tego możemy polecić sprawdzoną stronę Cryptonisation.


Podsumowanie 


Branża kryptowalut szybko zyskuje na popularności i dosłownie pomnaża swoją ogólną kapitalizację. Dla branży finansowej aktywa cyfrowe przynoszą nowe możliwości i pod pewnymi względami odgrywają rolę stabilizującą, poza sztucznymi manipulacjami rynkowymi i spekulacjami. Wielu inwestorów wybiera kryptowaluty jako inwestycję lub przechowywanie swoich oszczędności, częściowo zapominając o regulacjach prawnych. W tym momencie nie można polegać na ochronie konsumentów i bezwarunkowym bezpieczeństwie transakcji. Po przeanalizowaniu sytuacji możemy powiedzieć, że potencjalnie użytkownicy otrzymają takie gwarancje, ale zajmie to trochę czasu i więcej inicjatyw zarówno ze strony deweloperów, jak i rządów krajowych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł szczegółowo przedstawił wszystkie zagrożenia i potencjalne korzyści związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Uważnie przeanalizuj rynek i znajdź najbezpieczniejsze platformy i warunki dla siebie w tym obszarze.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.